Tänane sotsiaalmajanduslik olukord on äärmiselt ebakindel. Seda mõjutavad mitmed asjaolud, millest mõned on ennustatavad ja kontrollitavad, teised jällegi mitte, ning nii meie era- kui ka tööelu on pidevas muutumises. Mis võimalused on meil, kes me elame selles muutlikus, kompleksses ja ebakindlas elukeskkonnas?
PARADOKS
Sellises olukorras võiks arvata, et kõik pigem stagneerub ning mõneks ajaks on meie võimalused ahtad. Näib, et on aeg kasinuseks ning peame leppima oma status quo-ga. Kuigi see on loogiline järeldus, milleni jõuda praegu maailmas toimuva ja pideva negatiivse meediavoo põhjal, siis on võimalik asjale ka teistmoodi vaadata.
Kui vaatad enda ümber ringi, kuulad oma kolleege ja sõpru, loed erialast kirjandust, siis peagi mõistad, et head võimalused on meile tegelikult jätkuvalt avatud. Jaan sai eelmisel kuul ametikõrgendust, Laura laieneb oma äriga naaberriikide turgudele, Kermo ja Tanel lanšeerisid just oma esimese ettevõtte, Mari tegi hiilgavad müügitulemused – ja nii edasi ja edasi…
Miks on see nii, et mõned inimesed liiguvad täiskäigul edu suunas, samal ajal kui ülejäänud maailm tundub just hoogu maha võtvat?
Siin on mõned tähelepanekud minu enda kogemustest ja loetust, mis sellele küsimusele vastavad.
1. KESKENDUMINE KOKKUHOIULE
Oma raamatus “The 10X Rule” kirjutab Grant Cardone sellest, kuidas maailm reageerib majanduse aeglustamise märkidele. Ettevõtted tõhustavad oma tootlikkust ja teevad kärpeid, nt turunduskulude, teadus- ja arendustegevuse ning tööjõu arvelt. Nad muutuvad ettevaatlikumaks ning püüavad iga hinna eest riskide võtmist vältida. Nii käitudes püütakse ettevõtet pinnal hoida ja selle varasid kaitsta. Ometigi, kui ettevõte keskendub säästmisele ja kulude kärpimisele, siis see tegelikult taandub turult. Sellised strateegiad ei võimalda üldjuhul tegevusala laiendamist ega kliendibaasi suurendamist. Veel enam, selline kokkuhoiule suunatud mõtteviis ei mõjuta enamasti mitte vaid kulude kontrolli, vaid kipub alati laienema kogu ettevõtte toimimisele: töötajate energia, loovus ja pingutused kuivavad samuti kokku.
Siin on aga võimalus neile, kes vaatamata ebasoodsatele tingimustele jätkavad oma tegevuse, tootlikkuse ja arendustegevusega. Seeläbi muutuvad nad rohkem nähtavaks, koguvad tuntust ning selle tulemusena kasvatavad oma turuosa.
2. HIRMUFAKTOR
Üks põhjuseid, miks inimesed keskenduvad kokkuhoiule, on kartus. Hirm ebaõnnestuda, hirm kaotada, hirm muutuste, aga ka edu ees – hirmul on palju vorme! Tänapäeval satume haruharva olukorda, kus peame oma elu pärast kartma, kuid ometigi on just hirmutunne meie peamine takistus. Inglise keeles on sõnale hirm, ‘fear’, üks tore akronüüm, mis aitab seda lahustada:
FEAR – False Events Appearing Real
(ingl. k. ‘väärad sündmused näivad tegelikuna’)
Cardone kasutab aga hirmu hoopis tegutsemisele ärgitajana. Tema jaoks on hirmutunne kui roheline tuli, mis talle teatab, et ta peab just praegu ja just seda tegema hakkama. Aeg toidab hirmu – mida kauem sa ootad, seda suuremaks hirm jõuab paisuda ning seda väiksem on tõenäosus, et sa tegutsema hakkad.
“Julgus ei tähenda, et sa ei karda, julgus on karta, aga siiski tegutseda.”
Tony Robbins
Teisisõnu, tegutsemine vaigistab hirmu.
3. LISAPINGUTUS
Olgu äris või eraelus, me kipume oma käitumist optimeerima, tehes vaid hädavajaliku, et läbi ajada. Selliselt toimides me küll tõenäoliselt saame elatud, kuid kohe kindlasti ei saa meile osaks suur edu – me elutseme, aga ei õitse.
Olgu ajad ebakindlad või stabiilsed, edukaks saavad inimesed, kes on valmis tegema alati lisapingutuse – astuma veel ühe sammu, proovima veel ühe korra. Isegi kui see hetkel tundub vähetähtis, tehes süstemaatiliselt pisut rohkem, kui sinult oodatakse (sh sinu enda poolt), nende pingutuste summast tekib lisaväärtus, mis hakkab sind eristama ülejäänutest, andes sulle konkurentsieelise ja aidates sind edasi.
KOKKUVÕTTEKS
- Kui ka kõik muu su ümber tõmbab pidurit, liigu ikka edasi!
- Tegutsemine vaigistab hirmu. Võta oma hirmu kui märguannet tegutseda, kohe.
- Kui sulle tundub, et oled juba piisavalt teinud, siis tee üks sammuke veel.
The 10X Rule - Grant Cardone
Leia seda raamatut ja palju muid minu raamaturiiulilt!